Jdi na obsah Jdi na menu
 

O nás

Se svou láskou ke kaktusům se někteří nadšenci přestěhovali v letech 1954-1960 do Havířova. Pěstovali své miláčky za okny nových domů. A jak přibývalo kaktusů, přibývalo i nových zájemců a pěstitelů. Jejich cesta vedla do klubu kaktusářů v Ostravě.

Od roku 1964, kdy při Městském osvětovém domě v Havířově založili vlastní kaktusářský kroužek, se pravidelně scházejí, diskutují, vyměňují si zkušenosti, navštěvují společně botanické zahrady a sbírky renomovaných pěstitelů kaktusů po celé republice. Každoročně pořádají výstavy a šíří lásku ke kaktusům mezi mladé i širokou veřejnost.
Za tu dlouhou řadu let se měnila místa konání výstav. Nejprve v KD Petra Bezruče, později v Kulturním středisku naproti Havířovské nemocnici, a nakonec ve Společenském domě Reneta, kde se každoroční výstavy, s podporou Městského kulturního střediska v Havířově, konají dodnes. Měnila se i místa konání schůzek kaktusářů, měnily se počty členů klubu, noví lidé přicházeli, někteří odešli, pravda je, že někteří předali své zkušenosti a již odešli navždy. Jistě se na své kamarády dívají z jejich kaktusového nebe. A co je stále stejné? Zápal pro pěstování těchto nádherných rostlin. Ten zůstal.
A jaké jsou to vlastně rostliny, které nás pobláznily?
Nenáročné, vydrží delší dobu bez vody, prominou nám i pěstitelské přehmaty, nemají stanovené přesné pěstitelské postupy. Při jejich pěstování se z Vás stává výzkumník, objevitel, ošetřovatel, ale za Vaši práci se Vám vždy odmění buď krásným květem, otrněním, barvou ale někdy i deformacemi, z nichž vznikají bizardní cristátní formy, které zase mají své zvláštní kouzlo.
Kromě kaktusů pěstují členové klubu i sukulentní rostliny a bonsaje. Mnohé z nich znáte ze svých domácností. Jsou stejně milé a něžné, plné drobných kvítků, trochu náročnější na vodu, ale pozor! Nepřehánět! I ony se Vám za Vaši péči náležitě odmění.
Tak Vás zveme mezi sebe. Rádi se s Vámi podělíme o své zkušenosti a o radost z krásy květů. Scházíme se každé druhé pondělí v měsíci v KD Leoše Janáčka v Havířově od 18,00 hod. Letos máme v plánu přednášky účastníků zájezdů do oblastí, které jsou vlastí kaktusů a sukulentů s promítáním autentických snímků z jejich domoviny. A zase připravujeme výstavu. Jako každoročně.

Těšíme se na ni i na Vaši návštěvu.